اسلام سنتی در دنیای متجدد

اسلام سنتی در دنیای متجدد

نویسنده: دکتر سید حسین نصر

مترجم: محمد صالحی

شابک: 0-57-6980-964-978

ناشر: انتشارات سهروردی

نوبت چاپ: اول

جزییات بیشتر


450,000 ریال

وضعیت: موجود است.

درباره ی کتاب

«اسلام سنتی در دنیای متجدد» یکی از چند کتاب نویسنده ی دانشمند، دکتر سید حسین نصر است که به شرح و تبیین «اسلام سنتی» می پردازد. به اعتقاد او، «اسلام سنتی» نه فقط یک حقیقت تاریخی، بلکه حقیقتی است زنده و پویا. با توجه به اهمیت موضوع، بخش های چهارگانه ی کتاب حاضر به همراه مقدمه و موخره ی آن که در قالب هجده فصل در اختیار فارسی زبانان قرار گرفته است، به خصوص بر وجوه تمایز میان «اسلام سنتی» و «بنیادگرایی» از یک سو، و «تجدد» از سویی دیگر متمرکز شده است.

وی معتقد است از هنگامی که اصطلاح «fundamentalism» در غرب متداول شد، و واژه هایی مانند «بنیادگرایی»، در زبان فارسی در مقابل ان وضع گردید، بسیاری کوشیده اند اسلام و دنیای اسلام را به دو گروه متجدد و یا «لیبرال»،و بنیادگرا یا «رادیکال» تقسیم کنند، و هر فرد یا گروهی را که به دفاع از تعالیم سنتی اسلام برمی خیزد، بنیادگرا بخوانند، و متأسفانه بسیاری از نویسندگان مسلمان نیز خواسته و ناخواسته پا جای پای آنان گذارده اند. توجه به این پیشینه ی فرهنگی، نویسنده را بر آن داشته تا در آثار متعدد خود، و به ویژه در این کتاب، حقایق اسلام سنتی را آشکار، و تمایز آن را هم از تجدد و هم از بنیادگرایی روشن سازد.

به اعتقاد نویسنده آینده ی مسلمانان در واقع، در گرو نتیجه ی این نزاع و تقابل است؛ چالشی که کم تر و رهبر فکری و دینی ای را می توان در کشورهای اسلامی یافت که ناگزیر به ورود در آن نشده باشد.

هنوز نظری ارسال نشده است.

برای ارسال نظر باید عضو شوید.